סלבריטי - מפורסמים קריקטורה פוליטית קריקטורות

מועמר קדאפי

kadafi

מועמר קדאפי היה שליט לוב, מאז תפס את השלטון בהפיכה צבאית בספטמבר 1969 ועד אוגוסט 2011 כאשר הגיעו לשיא המהומות הקשות כנגד שלטונו הדיקטטורי שהסתיימו עם היעלמו והשתלטות כוחות המורדים על משכנו המבוצר.

מועמר קדאפי נולד ב-7 ביוני 1942 בעיר סירת למשפחת נוודים בדואית משבט הקד'אד'פה בצפון לוב.

ב-1 בספטמבר 1969 עמד קדאפי שהיה קצין בדרגת סרן בראש קבוצת קצינים שביצעה הפיכה צבאית והפילה את שלטון המלך אידריס הראשון, שגורש למצרים. הם הכריזו על ביטול המלוכה והקמת "הרפובליקה הערבית של לוב" שבראשה מועמר קדאפי ושקידם עצמו לדרגת 'קולנול'.

קדאפי הנהיג בלוב משטר המבוסס על פולחן אישיות. אזרחי המדינה וחינוכם כוונו באמצעות שטיפת מוח לאמונה בו-עצמו ובנאומיו. מדיניות הפנים של קדאפי מכונה "סוציאליזם אסלאמי" ושילבה לאומיות ערבית ורווחה. נקבעו חוקי מוסר שמרניים שפירט קדאפי ב"ספר הירוק" שכלל את תפיסת עולמו ויצא לאור ב-1976.
גם מדיניות החוץ של קדאפי הייתה קיצונית, הוא הרשה לעצמו להתערב בענייניהן של מדינות ערב ואפריקה ועשה זאת בשל אינטרסים אישיים – כלכליים. קדאפי תמך בטרור והיה אחראי אישת למספר התקפות טרור ברחבי העולם. בזמן שילטונו הפכה לוב מקלט לארגוני טרור.

בשנות האלפיים שינה קדאפי את יחסו כלפי המערב בעקבות התקפת הטרור על ארה"ב ב-11 לספטמבר 2001 גינה קדאפי את ארגון אלקידה ומאוחר יותר בעקבות לכידתו של סדאם חוסיין הודה קדאפי כי לוב מפתחת נשק להשמדה המונית והשמיד את הנשק שהיה בידיו בפיקוח בינלאומי.

בשנת 2011 כחלק מגל מחאה שתפס בעולם הערבי ולאחר שישה חודשי לחימה הופל קדאפי משילטונו וחוסל על ידי המורדים הלינץ' מצולם ומתוקשר.