סלבריטי - מפורסמים קריקטורות קריקטורות טלוויזיה

חיים יבין

hy

חיים יבין, שדרן רדיו, עיתונאי, מדבב, מרצה אקדמי, במאי טלוויזיה, מפיק, עורך וקריין טלוויזיה מוביל בישראל. היה מנהל הטלוויזיה הישראלית. וזכה לתואר חתן פרס ישראל לתקשורת.

חיים יבין שימש כמגיש מהדורת החדשות המרכזית של הערוץ הראשון, מבט לחדשות, מאז שנכנסו שידורי הטלוויזיה לישראל בשנת 1968 ועד לשנת 2008. יבין מזוהה עם הערוץ הממלכתי של הטלוויזיה הישראלית יותר מכל אדם אחר ואף זכה לכינוי "מר טלוויזיה".

חיים יבין נולד ב־10 בספטמבר 1932, בבויטן שבגרמניה (כיום חלק מפולין) בשם היינץ קלוגר. חיים הוא אחד מצאצאיו של הרב שלמה קלוגר, רב פוסק ודרשן מפורסם שחי במאה ה-18. חיים יבין עלה לישראל ב-1933, הוא גדל והתחנך בחיפה. למד בבית ספר תיכון בקריית מוצקין.

כשסיים את שירותו הצבאי נרשם חיים יבין לאוניברסיטה ללימודי ספרות עברית וספרות אנגלית (תואר ראשון) ובמקביל הועסק במסגריה של בית החרושת פניציה בחיפה. מאוחר יותר למד חיים יבין לתואר שני בספרות השוואתית.

חיים יבין החל לעבוד ב"קול ישראל" בשנת 1956, עוד בהיותו סטודנט. תחילה עבד כמגיש חדשות וכמגיש תוכניות בידור ומוזיקה. יבין זכה לפתוח את שידורי "הגל הקל" ב-1962, לימים הפך להיות רשת ב'. בהמשך עבר למחלקה הדוקומנטרית של קול ישראל שם עבד כעורך, מפיק ומגיש תוכניות תעודה.

את הקריירה הטלויזיונית שלו החל חיים יבין כאשר הגיש את מהדורת מבט לחדשות הראשונה ב-23 ביולי 1968 במסגרת צוות הקמת הטלוויזיה הניסויית אליו נמנה. מאז אותה מהדורה היסטורית דמותו של חיים יבין הופיעה על המרקע יותר מכל אדם אחר בישראל. חיים יבין אף היה למנהל הטלוויזיה הישראלית בין השנים 1986-1990 ולאחר מכן היה שליח הטלוויזיה בארצות הברית ומאוחר יותר ב-1993, שימש בתפקיד כתב רדיו וטלוויזיה בגרמניה.

במקביל לעבודתו בטלוויזיה, ניהל יבין קורסים לכתבי טלוויזיה בבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים, באוניברסיטה הפתוחה ובמקומות נוספים. ב-1997 עבר לערוץ 2, לתפקידי הכנה, עריכה והגשה של סדרת משדרי תחקיר. לאחר עונה אחת חזר לערוץ הראשון לתפקידיו הקודמים. שכרו הגבוה בשידור הציבורי עלה מעת לעת לדיון ציבורי בישראל.

ביום העצמאות תשנ"ז (1997), זכה יבין בפרס ישראל בתחום התקשורת.

ב-10 במאי 2007 הודיע יבין כי הוא פורש מהגשת "מבט". יבין הגיש את מהדורת מבט האחרונה שלו ב-5 בפברואר 2008, ואחריה שודר אירוע פרידה לסיכום 40 שנים שבהן הגיש את המהדורה.

ב-28 במרץ 2008 חזר יבין אל עולם הרדיו, והצטרף לסגל רדיו ללא הפסקה, שם הוא מגיש תוכנית אישית.